Director of Production

From 3.000 € gross

Location: Bratislava

Director of Production / About position

“Production Director at Photoneo is a strategist who is responsible for all production, logistics and purchasing processes in the company. He/she ensures smooth running of the processes by quality planning and coordination through conducting meetings and budget management. He/she can rely on good cooperation between his/her teams of professionals from the given fields.”

– Lenka Orosová, Supply Chain Manager –

Job description, responsibilities and duties:

  • Management and coordination processes in the assigned division
  • Planning and management of production strategy
  • Ensuring production readiness
  • Ensuring that the work and activities in the technical part of production (production and calibration) are running smoothly
  • Ensuring that the work and activities in the operative part of production (logistics and procurement) are running smoothly
  • Motivating employees, conducting performance reviews and taking care of their development
  • Active cooperation and participation in the launch of new products
  • Active cooperation and coordination with other divisions of the company
  • Providing solutions to escalated problems
  • Constant identification of areas to improve and streamline processes

Zamestnávame viac ako 120 ľudí po celom svete

Requirements

  • University education (Bachelor's degree)
  • University education (Master's degree)
  • Postgraduate (Doctorate)
  • Ideally in the technical field of study
  • English language - C1
  • Driving licence: B category
  • At least 4 years of experience as a Production Manager / Production Director
  • Experience with some IS is welcome

Salary

From 3.000 € gross and half-year bonuses

Od 3.000€ brutto

Miesto:Bratislava

Director of Production / O pozícii

“Riaditeľ výroby vo Photoneu je stratég, ktorý má pod patronátom celú výrobu, logistiku i nákup v spoločnosti. Kvalitným plánovaním prác a koordináciou procesov sa stará o ich plynulý chod, k čomu mu slúži i vedenie porád a správa budgetingu. Môže sa spoľahnúť na dobrú kooperáciu vo svojich tímoch, ktoré sú plné profesionálov z daných oblastí.”

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti:

  • Manažovanie a  koordinácia procesov v zverenej divízii
  • Plánovanie a riadenie výrobnej stratégie
  • Zabezpečenie pripravenosti výroby
  • Zastrešovanie plynulého chodu prác a aktivít v technickej časti výroby (výroba  a kalibrácia)
  • Zastrešovanie plynulého chodu prác a aktivít v operatívnej časti výroby (logistika a procurement)
  • Motivácia existujúcich zamestnancov, ročné hodnotenia zamestnancov, starostlivosť o rozvoj zamestnancov
  • Aktívna spolupráca a účasť pri zavádzaní nových produktov
  • Aktívna spolupráca a koordinácia s ďalšími divíziami v spoločnosti
  • Zabezpečovanie riešenia eskalovaných problémov
  • Neustále identifikovanie oblastí na zlepšenie a zefektívnenie procesov

Čo treba vedieť

  • Vysokoškolské vzdelanie I. stupňa
  • Vysokoškolské vzdelanie II. stupňa
  • Vysokoškolské vzdelanie III. stupňa
  • Ideálne technického zamerania
  • Anglický jazyk - min. C1
  • Vodičský preukaz: B
  • Aspoň 4 roky skúseností na pozícii Manažér výroby / Výrobný riaditeľ
  • Veľmi vítaná je skúsenosť práce v IS
  • Plat

    Od 3.000€ brutto a polročné bonusy

    Drag files to upload

    Looking for robot intelligence?
    Check out Bin Picking Studio