Electronics Engineer

Back to all open positions

1.600 € gross

Location: Bratislava

Electronics Engineer / About position

“Photoneo is looking for a new colleague to work with us on the best robotic “eye” in the world. What is a robotic eye? In our case, a robotic eye is a 3D camera capable of scanning 3D space. The output from the 3D camera is a 3D point cloud which is often used for object recognition and robot navigation.”

– Marcel Švec, Director of 3D Sensing –

Your daily tasks will include:

  • Designing and testing of new electrical circuits
  • Negotiation with suppliers of electrical circuits
  • Making and testing new prototypes
  • Learning and understanding new subjects
  • Close cooperation with multiple teams and experts from Photoneo

Zamestnávame viac ako 150 ľudí po celom svete

Requirements

  • Education: Secondary with school-leaving examination
  • Follow-up/Higher professional education
  • University education (Bachelor's degree)
  • University education (Master's degree)
  • Postgraduate (Doctorate)
  • English - Upper intermediate (B2)
  • Experience with technical and mechanical design, optics, lasers, and automation is of advantage

Salary

1.600 € gross and more according to experience

1.600 € brutto

Miesto:Bratislava

Electronics Engineer / O pozícii

„Photoneo hľadá nového kolegu a tak pre teba máme príležitosť pracovať na najlepšom robotickom „oku“ na svete. Čo je to robotické oko? V našom ponímaní je to 3D kamera schopná snímať 3D priestor. Výstupom zo zariadenia je 3D mračno bodov, ktoré sa používa na rozpoznávanie predmetov a navigovanie robotov.“

Tvojou náplňou práce bude:

  • Návrh a testovanie elektrických obvodov
  •  Vyjednávanie s dodávateľmi ohľadom podmienok výroby elektrických obvodov
  • Vyrábanie a testovanie nových prototypov
  • Úzka spolupráca s rôznymi tímami a odborníkmi z Photonea

Čo treba vedieť

  • Vzdelanie: stredoškolské s maturitou
  • Vzdelanie: vysokoškolské I. stupňa
  • Vzdelanie: vysokoškolské II. stupňa
  • Vzdelanie: vysokoškolské III. stupňa
  • Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)
  • Presah do mechanického dizajnu, optiky, laserov alebo skúsenosti s priemyselnými zariadeniami sú výhodou
  • Plat

    1.600 € brutto a viac na základe skúseností

    Drag files to upload

    Subscribe to Photoneo news to stay up to date
    Be among the first to know about news, product updates, and upcoming events

    Send

    Get your first MotionCam-3D
    and join the revolution

    Contact us to find out more