Procurement Specialist for Prototype Production

Back to all open positions

1.700 € gross

Location: Bratislava

Procurement Specialist for Prototype Production / About position

“At Photoneo we are always working on new projects and hi-tech solutions. Currently, our construction teams are working on prototypes and they are always in demand of all kinds of components. If you are an experienced Procurement Specialist who is looking for an interesting job in technology, we will be happy to hear from you.”

– Juraj Bebjak, Director of Manufacturing –

Your tasks will include:

  • 40% Market research and ordering of electronic, mechanical, and mechatronic components for the prototype production at Photoneo
  • 30% Searching for components according to the budget, delivery time, and terms of delivery, and subsequent discussion with the Construction Engineer
  • 10% Overview of stocked components and ordering of new components to ensure a smooth production process of the prototypes
  • 10% Negotiations with suppliers
  • 10% Cooperation with construction teams at Photoneo, which consist of CAD designers, mechatronic engineers, etc.

Zamestnávame viac ako 150 ľudí po celom svete

Requirements

  • Secondary education with a school-leaving examination
  • Follow-up/Higher professional education
  • University education (Bachelor's degree)
  • University education (Master's degree)
  • Postgraduate (Doctorate)
  • English - Upper intermediate (B2)
  • Previous experience in procurement
  • Goal orientation and ability to meet deadlines
  • Analytical thinking
  • Experience in mobile robotics is of advantage
  • Experience in automation is of advantage

Salary

1.700 € gross and more according to experience

1.700 € brutto

Miesto:Bratislava

Procurement Specialist for Prototype Production / O pozícii

„Vo Photoneo neustále pracujeme na nových projektoch a hi-tech riešeniach. Naše konštruktérske tímy pracujú na prototypoch, pre ktoré je potrebný neustály prísun rôznych komponentov. Ak si skúsený nákupca a hľadáš prácu v oblasti technológií, budeme radi, ak nám o sebe dáš vedieť.“

Tvojou náplňou práce bude:

  • 40% Prieskum trhu a objednávanie elektronických, mechanických a mechatronických komponentov pre prototypovú vyrobu vo Photoneo
  • 30% Hľadanie alternatívnych komponentov s ohľadom na budget, dodací čas a podmienky dodania a ich následná konzultácia s konštruktérom
  • 10% Prehľad o stave zásob a ich objednávanie s cieľom zabezpečenia plynulosti výroby a konštrukcie prototypov
  • 10% Rokovania a vyjednávanie s dodávateľmi (cena, doprava, lehoty)
  • 10% Aktívna spolupráca s veľkým konštrukčným tímom vo Photoneo, od CAD inžinierov cez mechatronikov až po elektronikov

Čo treba vedieť

  • Stredoškolské vzdelanie s maturitou
  • Vyššie odborné vzdelanie
  • Vysokoškolské vzdelanie I. stupňa
  • Vysokoškolské vzdelanie II. stupňa
  • Vysokoškolské vzdelanie III. stupňa
  • Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)
  • Predošlá skúsenosť s nákupom
  • Skúsenosť s mobilnou robotikou je výhodou
  • Skúsenosť s automatizáciou je výhodou
  • Plat

    1.700 € brutto a viac na základe skúseností

    Drag files to upload

    Subscribe to Photoneo news to stay up to date
    Be among the first to know about news, product updates, and upcoming events

    Send

    Get your first MotionCam-3D
    and join the revolution

    Contact us to find out more